Kuigi millegi uue ja vajaliku omandamine, olgu selleks korter, auto või mõni muu ihaldatud asi, tõstab tihti enesetunnet, peaks igasugused suuremad ostud olema ratsionaalselt läbi kaalutud.

Eriti oluline on läbimõeldus siis, kui asja soetamiseks on vaja võtta laenu. Hinnang enda maksevõimele peab olema võimalikult adekvaatne.

Konstantin Esolainen, kõige laiema valikuga finantsteenuste pakkuja Kreditexi tegevjuht toob siin välja mõned küsimused, mis tuleks endale enne laenu võtmist esitada, et hiljem tagasimaksmisega probleeme ei tekiks.

  1. Mida laenatud rahaga soetatu minu ellu juurde annab?

Loomulikult on oma roll ka heal tujul, mida ostlemine vahel pakkuda võib, aga kui pärast hea tuju toonud asja ostmise jaoks võetud laenu maksmisel probleemid tekivad, siis on asi halb.

Sellepärast on vajalik kindlasti läbi mõelda, milline on sinu laenu eesmärk. Kas see, mida ostad, on sinu jaoks tõesti väga vajalik, või on tegemist suuresti emotsionaalse ostuga?

Kasulik on võimaluse korral võtta aega ja lasta asjal veidi settida.

  1. Kas plaanitava ostu hind on mõistlik?

Võta endale aega uurimiseks, mõtlemiseks, võrdlemiseks. Ost, mida planeerid, peab olema mõistliku hinnaga ja selles veendumiseks peab sul olema ülevaade erinevatest alternatiividest.

Küsi pakkumisi ka teistelt mõõjatelt või teenusepakkujatelt, sest vaid nii saad pildi sellest, millised parasjagu ühe või teise toote-teenuse hinnad on.

  1. Millised on minu finantsvõimalused?

Esiteks mõtle läbi, kas sinu sissetulekud on jätkusuutlikud. Kui kindel on sinu tööandja ja milline on sinu enda seis tööturul? Milline on su tööstaaž, vanus ja kui hea on sinu tervis?

Kõike ei saa ette näha, aga mingi arusaam tulevikuvõimalustest peab olemas olema. Seda eriti praegusel ajal, kui majanduses laiemalt toimuva hakkavat ei ole lihtne ette planeerida.

Hüpoteeklaenu võttes võib olla ka mõistlik taotleda suuremat summat, millega saaks refinantseerida varasemad krediidid või kiirlaenud, mille intressid on hüpoteeklaenust suuremad. Nii hoiab raha kokku.

  1. Kas ostule lisandub muid kulusid?

Kui ostad kinnisvara ja seal on tulevikus vaja hakata remonti tegema, võib olla mõistlik ka selle jaoks kohe laen ette ära võtta. See tähendab väiksemaid kulusid, nii lepingu- kui notarikulusid. Kui näed ette vajadust soojustamise või tehnosüsteemide uuendamise osas, aitab nende tööde tegemine edaspidi jooksvaid kulusid kokku hoida.

Teinekord lisanduvad aga ostule ka lisakulud, näiteks kohustuslik kindlustus. Veendu, et kulud oleksid mõistlikud ega käiks sulle üle jõu.

Samuti oleks näiteks kinnisvara soetamisel veenududa, et kommunaalkulud ei osutuks liiga suureks ning ka transpordiühendus oleks sobilik.

  1. Kas praegu on parim hetk ostmiseks?

On perioode, kui teatud hinnad on kallimad ja perioode, kui sama asja võib saada märgatavalt odavamalt.

Näiteks on pärast kinnisvarabuumi möödunud aastal turg nüüd veidi rahunemas. Meie arvates on praegu varasemaga võrreldes kinnisvara ostmiseks parem aeg: valik on suurem ja ka hinna osas on lihtsam läbi rääkida.

Sama käib näiteks ka autode kohta. Koroonaepideemia tipphetkel tekkis autoostjatele väga pikki ootenimekirju ja see viis omakorda näiteks kasutatud autode hinnad lakke.

***

Muidugi on alati, kui küsimusi tekib, kasulik nõu pidada ka spetsialistidega. Kreditexi kogenud sptesialistid ja personaalne lähenemine aitavad leida kõige parema lahenduse, olgu küsimuse all kinnistu ostmine, autoliising, laenude refinantseerimine või muu.

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega.