Koroonaaja suurem muutus Eesti finantsmaailmas on teise pensionisamba reform, mille tulemusel saavad tootlusega rahulolematud inimesed pensionikogumise süsteemist lahkuda ja oma vara ise käsutama hakata. Teisest pensionisambast lahkumiseks ja kogutud raha väljavõtmiseks sai avaldusi esitada kuni 31. märtsini 2021. Vabanenud raha saab kasutama hakata septembris 2021. Tõenäoliselt on igal avalduse esitajatel ka plaan, mida vabanenud vahenditega teha. Võimalik, et paljud soovivad ise investeerimist jätkata. Aktiivne investeerimine eeldab, et inimesel on selleks piisavalt teadmisi ja vaba aega. Mida aga teha sügiseni või nende vabade vahenditega, mis ei ole pensionifondis?

 

Olen ka varem Kreditex Ühisraha investeerimisportaali oma säästude kasvatamiseks kasutanud. Portaali vahendusel on võimalik investeerida alates 20 eurost väikelaenudesse ja alates 100 eurost ehituslaenudesse. Laenudesse investeerimisel on võimalik valida laenu krediidireiting ehk tootlus ja investeeringu kestvus. Selliselt olen oma vahendid paigutanud ca aastase kestvusega laenuprojektidesse, et tagada aastase horisondiga teatud likviidsus. Samas on portaalil ka järelturg, kus on võimalik oma investeeringuid edasi müüa.

Selleks, et sobiva tootluse ja kestvusega projekte leida, tuleb regulaarselt investeerimisportaali külastada. Hiljuti avas Kreditex Ühisraha oma investeerimisportaalis teenuse AUTOINVEST, kus investor saab ise eelnevalt määrata oma investeeringute parameetrid ehk summa, intressi, investeeringu kestvuse, laenuvõtja reitingu ja laenu tüübi. Kõiki parameetreid on mugav veebirakenduses muuta. Kui parameetrid salvestatud, võib rahuliku südamega tegeleda muude meeldivate või pakiliste asjadega, sõita aiamaale, sportida või oma tööle pühenduda. Portaal teeb määratud parameetrite alusel ise investeerimisotsused ja saadab vastava kinnituse e-kirjaga. Selliselt ei pea ma ise regulaarselt sobivaid investeerimisvõimalusi portaali vahendusel otsima ja selleks aega kulutama. Kuigi Kreditex Ühisraha pakub kõikidele investoritele investeeringute tagasiostugarantiid, ei ole ma rahapaigutuste tegemisel lähtunud maksimaalsest tootlusest vaid mõõdukast riskist, mille puhul intressi tootlus on ca 12%.

Pensionikeskuse veebilehel* avaldatud statistika alusel ületab ainult neljal kõrge riskitasemega fondil 24-st pikaajaline tootlus 10%. Samas madala riskitasemega fondide tootlus jääb ca 0,75 -2,5% vahele. Seega võrdlus riski ja tootluse vahel on mitmekordselt Kreditex Ühisraha teenuse kasuks.

Kokkuvõtteks võin öelda, et ma olen leidnud väga mugava ja praktilise viisi oma säästude investeerimiseks. Loodan, et aasta lõpuks kui teisest pensionifondist lahkujad või fondidesse jääjad oma tootlusi võrdlevad, olen mina oma tänu Kreditex Ühisraha nutikale AUTOINVEST lahendusele ilma liigseid riske võtmata esimeste seas.

Vaata lähemalt, mis võimalusi pakub Kreditex Ühisraha investeerimiseks:

Investeeringud väikelaenudesse

Investeeringud ehituslaenudesse

Järelturg