Investeerimisega alustamiseks ei pea sul olema ülisuuri stardisummasid. Artiklis keskendume just sellistele investeerimise viisidele, mis aitavad sääste inflatsiooni eest kaitsta juba alates väikestest summadest.

Krüptoraha

Krüptoraha on uus kuum sõna, millest kuuleb söögi alla ja söögi peale. Kuidas saab mingil elektroonilisel, justkui eikuskilt ilmunud rahal üldse mingi päriseluline väärtus olla, käib paljudel üle pea. Teema ongi keeruline ja seda ühe lühikese artikliga puust ja punaseks ei tee. Ja paistab, et pole vajagi, sest krüptosse investeerimise on valinud paljud inimesed, kes süsteemi tegelikult peensusteni ei tunne.

Plussid

 • Lihtne alustada ja kaubelda. Konto avamine on tehtud lihtsaks. Leidub palju erinevaid portaale, kus krüptoga kaubelda. Lihtsalt vali välja ja hakka pihta.
 • Kiired tehingud. Nii ostu kui müügi puhul. Kohe kui soovid, saad soetatud krüptoraha ära müüa ja mistahes krüptoraha juurde osta.
 • Likviidne. Saad oma krüptosse paigutatud raha igal ajahetkel kiiresti kätte. Näiteks kui pesumasin läheb katki ja tahad kohe uue osta.
 • Suur potentsiaal. Krüptoraha väärtuse kõikumist on väga raske ette ennustada, mis teeb sellega kauplemise justkui loterii sarnaseks – kui veab, võid suuri summasid teenida.

Miinused

 • Vaja eelteadmisi. Kui sul krüptorahast mingeid eelteadmisi pole, võib katsetamine kiiresti lõppeda, sest jääd lihtsalt ruttu miinusesse.
 • Nõuab tööd. Bitcoin on ihaldatuim krüptoraha, mis on suutnud läbi aastate väärtust hoida ja kasvatada, kuid selliseid järske tõuse nagu see minevikus tegi, enam ette tulla ei pruugi. See tähendab, et peaks otsima järgmist suurt üllatajat. See nõuab aga palju foorumite lugemist ja infosse kaevumist, sest ennustamine ei ole lihtne.
 • Suur risk kaotada. Nagu juba öeldud, on krüptoraha suuresti nagu loterii. Võib minna õnneks, kuid väga suur võimalus on ka ebaõnnestuda.

 

Ühisrahastuse platvorm

Kaasaegne viis raha investeerida, paigutades see tulusatesse laenudesse. Mehhanism on lihtne – keegi on esitanud laenusoovi ja investeerida soovivate ühisrahastusplatvormi liikmete investeeringutest pannaksegi see laenusumma kokku. Igaüks võib ise valida, millisesse projekti ja kui suures mahus ta panustada soovib. Järgnevad plussid ja miinused toome välja lähtuvalt just meie, Kreditexi juures töötavast ühisrahastuse platvormist.

Plussid

 • Lihtne ja kiire. Kreditexi ühisrahastuse platvorm on nii lihtne, et selle kasutamisega saab hakkama igaüks. Laenude omavahel võrdlemine ja neisse investeerimine käib mõne klikiga.
 • Tead ette, palju teenid. Iga laenu juures on näidatud selle intressi protsent (enamasti vähemalt 10%) ja täpselt see ongi sinu kasum. Tänu kalkulaatorile on lihtne näha, kui suur on kasum eurodes.
 • Turvaline. Sa ei pea iga päev jälgima, mis sinu rahaga toimub. Ka miinusesse sa jääda ei saa, sest kõik laenud on tagatud kas hüpoteegiga (kinnisvara laenud) või tagasiostugarantiiga (väikelaenud). Kui laen läheb hapuks, siis laenuleping öeldakse üles ja kõik investorid saavad 100%-lise kindlusega oma alginvesteeringu tagasi.
 • Osaluse saab vajadusel edasi müüa. On tõsi, et laenude abil raha teenimine on pigem pikaajaline ettevõtmine, sest laenuperioodid ulatuvad kuni viie aastani. Aga kui peaksid mingil põhjusel soovima investeeringust enneaegselt välja astuda, võid selle mugavalt järelturul edasi müüa. Ise valid, kas lihtsalt jääksumma tagasi saamiseks või koos kasumiga, mille saad müümise hetkel määrata.

Miinused

 • Pigem pikaajaline investeering. Täissumma teenimiseks on sinu raha investeeringu all kinni kuni laenuperioodi lõpuni.
 • Nõuab veidi süvenemist. Algul pead veidi aega võtma, et end süsteemiga kurssi viia ja aru saada, mida tähendab laenusaajale antud reiting ja kuidas laenude edasimüümise mehhanismid töötavad jms. Õnneks ei ole see sugugi keeruline.

NB! Kreditexi ühisrahastuse konto saad avada siin.

 

Investeerimiskuld

Traditsiooniline ja teada-tuntud viis raha turvaliselt ära paigutada, on osta investeerimiskulda. See on oma väärtust hoidnud juba aastasadu.

Plussid

 • Väga väike risk ebaõnnestuda. Pikas perspektiivis suudab kuld üsnagi stabiilselt oma väärtust hoida. See tähendab, et isegi kui raha inflatsiooni tõttu odavneb, läheb kuld sellevõrra muudkui kallimaks ja sinu säästud väärtust ei kaota.
 • Turvaliselt silme all. Kui ostad füüsilist kulda, on see kindlalt sinu käes ja silme all.
 • Likviidne. Ka kulla võid üsna kiirelt rahaks teha, müües see kokkuostjale.
 • Ei vaja eelteadmisi. Kulda investeerimine pole raketiteadus.

Miinused

 • Hoiustamine. Kui ostad füüsilist kulda, soovid seda ka turvaliselt hoiustada. Pangas hoides on see tasuline teenus, kodus seifi pidada on aga jällegi ebamugav.
 • Kasum ennustamatu. Kulla väärtus kõigub küll reaalajas, kuid mis tempos ta täpsemalt liigub, ei ole jällegi võimalik ette ennustada. Võib juhtuda, et väärtus kasvab märgatavalt juba ühe päevaga, aga võib juhtuda, et kolme kuu pärast oled taas nullpunktis. Õnneks on suurelt kaotamine siiski äärmiselt ebatõenäoline.

 

Nüüd on sul algteadmised olemas. Mõtle läbi, kas oled suur riskija või eelistad pigem stabiilsust, ning vali endale sobiv investeerimise viis välja. Mida kiiremini investeerimisega alustad, seda vähem raha inflatsioonile kaotad.

Tulusaid tehinguid!

 

Kreditex Ühisraha

www.kreditex.ee

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega.