1. Kuidas on võimalik, et Kreditex Ühisraha pakub 100%-lise kindlusega investeerimist? Mitte miski ei saa kunagi 100% kindel olla. Ka Finantsinspektsiooni kodulehel on kirjas, et ühisrahastusega kaasneb alati risk rahast ilma jääda.

Finantsinspektsioonil on tõepoolest kohustus investeerimishuvilisi hoiatada ja ettevaatlikkusele manitseda. Ühisrahastus on võrdlemisi uus nähtus (kui seda võrrelda traditsiooniliste investeerimise suundadega) ja seetõttu on ka vastav seadusandlus, mis investoreid kaitseks, alles arenemisjärgus. Tänaseks on maha käidud pikk tee ning investorid on kaitstud paremini kui iial varem.

Loomulikult tuleb investoril ära teha ka kodutöö ning valida just selline platvorm, keda on alust usaldada. Näiteks Kreditex Ühisraha on taotlenud Finantsinspektsioonilt tegutsemiseks loa (see ei ole ühisrahastusplatvormidele tegelikult kohustuslik).

100%-line tagasiostugarantii on lubadus, mille täitmisest peame kinni nii nagu oma lubadustest peavad kinni ka kõik teised seadusekuulekad asutused ja inimesed. Iga investeeringu puhul, olgu see nii väike kui tahes, sõlmime investoriga lepingu ja seal on Ühisraha kohustused kirjas. Neist lihtsalt pole võimalik kõrvale hiilida.

  1. Kust te võtate raha, mis investoritele tagasi maksta, kui olete välja andnud laenu, mida laenuvõtja ei tagasta?

Kreditex Ühisrahal on spetsiaalne Reservfond. See on mõeldud just olukordadeks, mil laen jääb tagastamata – ostame Reservfondist pärit raha eest investeeringu investorilt ära. Võlglasega tegeleme loomulikult edasi, kuid investori raha makstakse tagasi just Reservfondist. Fondi olemasolu lisab turvalisust nii investoritele kui ka ettevõttele endale.

On oluline mainida, et Reservfondi pidamine ei ole investeerimisplatvormi jaoks kohustuslik ja kõigil seda polegi, kuid Ühisrahal on see olemas.

  1. Ikkagi on tavalisel inimesel raske uskuda, et mitte midagi halba ei saa juhtuda. Ka Eriali kokku kukkumist ei osanud inimesed ette näha, ometigi kaotasid paljud seetõttu raha. Millised andmed või näitajad annavad mulle kindlust, et Ühisraha ei kao kuhugi ega kuku kokku?

Oma finantsotsuseid tehes tuleb lähtuda tervest mõistusest ja loogikast.

Väga riskantne on usaldada täiesti uusi ettevõtteid ja asutusi, sest neil ei ole korralikku tegevusajalugu veel ette näidata. Pole teada, kas nad oma ambitsioonikaid plaane päriselus ka ellu viia suudavad või jääb kõik esmalt lihtsalt lubaduse tasandile. Inimlikust perspektiivist on mõistetav, et teinekord ollakse valmis ka suuremaid riske võtma, lootuses olla õigel ajal õiges kohas. Aga kui teha pigem konservatiivseid valikuid, on kindlustunne suurem. Ühisraha sulle lubadusi, mis kõlavad tõsi olemiseks liiga head, ei anna.

Ühisraha portaalis on oma raha investeerinud kokku juba üle 2000 investori. Nad kõik on hakanud kohe reaalset tulu teenima. Kusjuures 90%-l investoritest on portaalis rohkem kui üks investeering, mis näitab, et oleme nende usalduse välja teeninud. Väga paljud investeerivad ka intressidena teenitud tulu kohe edasi. Lojaalsete investorite hulgast võib järeldada, et süsteem töötab.

  1. Finantsinspektsioon soovitab tutvuda ka ettevõtte juhtkonna taustaga. Kuidas ma saan Ühisraha juhtkonnaga tutvuda?

Kreditex Ühisraha investeeringute juhil Jekaterina Rozenštrauchil ja tema professionaalsel meeskonnal on pikaajaline finantsvaldkonnas tegutsemise kogemus. Tänu oma laialdastele teadmistele, võimele võtta vastutust ning lubadustest kinni pidamisele on suudetud võita juba üle 2000 investori usaldus.

Jekaterina jagab investeerimisalaseid nõuandeid ja üldist teavet ka Kreditexi kodulehel blogis.

  1. Mille poolest ühisrahastuse kaudu investeerimine ja näiteks aktsiate ostmine riskantsuse osas erinevad?

Aktsiatega kauplemise puhul sa ei tea ette, kuidas aktsiate hind ajas muutuda võib. On lihtsalt teadmine, et see võib ühel hetkel pööraselt kasvada, teisel hetkel aga pöörase kiirusega langeda. Seega on väga palju määramatust ja väga vähe fikseeritust.

Ühisrahastuse puhul sa tead täpselt, mismoodi sinu raha kasumit teenima pannakse. Seda tehakse laenudega. Laenude puhul on intress fikseeritud ja teenitav tulu on sendi pealt ette teada.

Samuti maandab ühisrahastuse puhul riske tagasiostugarantii. Börsil kaubeldes seda sulle ei pakuta.

  1. Mis juhtub, kui ma investeerin väikelaenu, kuid laenu võtnud isik seda tagasi ei maksa?

Kui võetakse laen, mis jääb tagasi maksmata, kulub kokku umbes 100 päeva, enne kui selle laenulepingu lõppenuks loeme. Reservfondist võetud rahaga maksame investorile tema investeeringu tagasi. Seega halvim, mis saab juhtuda, on see, et sinu investeeritud raha on 100 päeva nii öelda kinni ja ei teeni üldse kasumit. Aga investeeritud rahasumma enda saad sa 100% ulatuses tagasi.

  1. Soovitate ka ise investoril oma investeeringuid hajutada. Miks? Kas tegelikult siis ikkagi on oht rahast ilma jääda?

Soovitame investeeringuid hajutada just sellepärast, et mõnikord laenude tagasimaksed hilinevad ja vahel harva jääb tõesti ka mõni laen tagasi maksmata.

Kujutle stsenaariumi, kus näiteks sajast laenust üks jääb tagasi maksmata. Sina soovid investeerida 1000 eurot ja paigutadki juhuslikult kõik oma 1000 eurot just sellesse laenu. Sa saad oma 1000 eurot küll tagasi, aga alles 100 päeva pärast ja kasumit pole see üldse teeninud – sellest on ju kahju. Oleksid sa oma 1000 eurot jaganud erinevate laenude vahel, näiteks 50 euro kaupa, jäänuks kokkuvõttes kasum teenimata üksnes sellelt 50 eurolt, ülejäänud 950 eurot oleks samal ajal ikkagi intressi teeninud. Selles valguses kõlab hajutamine ju mõistlikult! Sellepärast soovitamegi investeeringuid hajutada.

Kui oled ühisrahastusse investeerimiseks valmis, tutvu nii võimalusega paigutada raha väikelaenudesse kui ka kinnisvaralaenudesse.

Ava investeerimiskonto siin